سال ها خدمت در زمینه تولید سامانه های تحت وب و اپلیکیشن های موبایل باعث شده است تا تیم اندیشه پرداز یکی از قوی ترین و تخصصی ترین شرکت های حوزه فناوری اطلاعات محسوب شود. اطمینان مشتریان بزرگ در سطح کشور افتخار این مجموعه بوده و جهت حفظ این سرمایه ارزشمند هر روز در تلاش برای بهبود خدمات و کیفیت محصولات می باشیم.

تماس با ما

آدرس: تهران، خیابان کارگر شمالی، خیابان صدوقی، پلاک 47، ساختمان اندیشه پرداز

تلفن: 66946022 (021)

ایمیل: info@andishehpardaz.ir

فهرست منضم به پیمان چیست؟

فهرست منضم به پیمان

فهرست منضم به پیمان چیست؟

همانطور که می دانیم سه عنوان برای قیمت های مورد استفاده در یک قرارداد داریم:

اقلام پایه: اقلام عمومی کارهای هر رشته از فهرست‌بها که دارای شرح ردیف و بهای واحد می‌باشد.

اقلام غیر پایه (ردیف‌های ستاره‌دار): اقلامی‌که یا شرح ردیف و یا بهای واحد در فهرست‌بها برای آن موجود نیست.

اقلام با قیمت جدید: اقلام یا عملیاتی که در طول اجرای پروژه نیاز به اضافه کردن آن‌ها به فهرست‌بهای منضم پیمان وجود دارد و در فهرست‌بهای منضم به قرارداد موجود نمی‌باشد یا دارای شرح ردیف یا بهای واحد در این فهرست‌بها نیست.

دو نوع تعریف متفاوت و مورد استفاده در ساختارهای قراردادی وجود دارد که بایستی به آنها توجه ویژه کرد:

فهرست بهای پایه یا همان فهرست بهای سازمان برنامه و بودجه: مجموعه ای که بصورت سالانه از طرف سازمان برنامه و بودجه منتشر می شود و اعلام میدارد که بر اساس قیمت های سه ماه چهارم سال پیش، هرردیف مندرج در این فهرست بها دارای چه قیمت واحدی است.

فهرست بهای منضم به پیمان: فهرستی از عملیات اجرایی به همراه حجم و بهای واحد (قیمت پایه) که ممکن است از فهرست بهای پایه نشأت گرفته باشد و یا بر اساس آنالیزی خاص از طرف مشاور و یا کارفرما به عنوان برآورد اولیه لحاظ شده باشد.

شرایط عمومی پیمان، آن ردیف‌هایی از فهرست‌بهای مبنای پیمان است که در تهیه برآورد مورد استفاده قرار گرفته است (اعم از این‌که برای آن مقدار پیش‌بینی شده باشد یا خیر) و منضم به پیمان شده باشد.

براي برآورد هزینه اجراي هر کار، مقادیر اقلام آن ، بر اساس نقشه هاي اجرایی و مشخصات فنی ، محاسبه شده و بر حسب ردیف هاي فهرست بهای واحد پایه سال مربوطه  و ردیف هاي غیرپایه مربوط ، اندازه گیري میشود. فهرستی که شامل شماره ، شرح ، واحد، بهاي واحد، مقدار و مبلغ ردیف ها است ، تهیه می شود.

در این فهرست ، مبلغ هر ردیف ، حاصل ضرب مقدار در بهاي واحد آن ردیف است . از جمع مبلغ ردیف هاي مربوط به هر فصل ، مبلغ فصل ، و از جمع مبالغ فصل ها، جمع مبلغ ردیف هاي فهرست بها براي کار مورد نظر، به دست می آید. ضریب طبقات (بر حسب مورد) ، ضریب بالاسري و ضریب منطقه اي ، به جمع مبلغ ردیف ها به صورت پی در پی ضرب شده ، و هزینه تجهیز و برچیدن کارگاه ، به آن اضافه میشود، نتیجه ، برآورد هزینه اجراي کار خواهد بود.

به مدارك یاد شده ، کلیات ، مقدمه فصل ها و پیوست هاي ۱و۲ و ۳ و ۴ و ۵ و بر حسب مورد پیوست فهرست بها ضمیمه شده ، مجموعه تهیه شده ، به عنوان “فهرست بها و مقادیرکار منضم به پیمان (برآورد هزینه اجراي کار)”، نامیده میشود.

در کارهایی که براي برآورد هزینه اجراي آن ها، بیش از یک رشته فهرست بهاي پایه مورد نیاز است، فهرست بها و مقادیر یا برآورد هزینه اجراي هر بخش از کار که مربوط به یک رشته است ، طبق دستورالعمل کاربرد فهرست بهاي پایه رشته مربوط به طور جداگانه تهیه می شود. فهرست بها و مقادیر یا برآورد هزینه اجرا که به این ترتیب براي بخش هاي مختلف کار تهیه می شود، همراه با برگ خلاصه برآورد که برآورد بخش هاي مختلف کار به تفکیک و به صورت جمع نیز در آن منعکس است ، به عنوان فهرست بها و مقادیر یا برآورد هزینه اجراي کار، بهیکدیگر ملحق میشوند. در این نوع کارها تنها یک فهرست تجهیز و برچیدن کارگاه براي کل کار (تمام رشته ها) تهیه میشود.
با توجه به تعریف فوق میتوان به این نتیجه رسید که:

۱) فهرست بها و مقادیر منضم به پیمان تنها شامل بخشی از ردیفهای فهرست بهای پایه می باشد که در ارتباط با پروژه مورد نظر میباشد .

۲) احجام کار در فهرست بها و مقادیر منضم به پیمان محاسبه شده و در بهای ردیف مرتبط به آن کارها از فهرست بهای پایه ضرب شده .

۳) فهرست بها و مقادیر منضم به پیمان میتواند متشکل از چندین فهرست بهای پایه مختلف (بطور مثال ابنیه + تاسیسات برقی + تاسیسات مکانیکی) باشد .

۴) برای کارهایی که برای آنها ردیف ،شرح و قیمت در فهرست بهای پایه در نظر گرفته نشده است مطابق روش مندرج در پیوست ۵ فهرست بهای پایه ، ردیفی و شرح و بها تهیه میگردد و در فهرست بها و مقادیر منضم به پیمان لحاظ میگردد . به این آیتمها اصطلاحا آیتمها یا ردیفهای ستاره دار (غیر پایه) اطلاق میگردد .

۵) قیمت ها برای منطبق شدن با شرایط واقعی پروژه در ضرایب مربوطه (مانند طبقات ، منطقه و بالاسری) که قبلا شرح آنها مختصرا ذکر شده ضرب میگردند.

۶) هزینه های تجهیز و برچیدن کارگاه محاسبه شده و در فهرست بها و مقادیر پیمان، در قالب ردیفهای مندرج در پیوست ۴ فهرست بهای پایه ابنیه، لحاظ میگردند .

در نتیجه با توجه به توضیحات فوق باید توجه داشت فهرست بهای پایه ای که برآورد هزینه اجرای کار براساس آن انجام گرفته را نمیتوان فهرست بها و مقادیرکار منضم به پیمان تلقی نمود.

با استفاده از نرم افزار قراردادها، امکان مدیریت کارآمد تمامی مراحل امور قراردادها وجود دارد بدین ترتیب روند ثبت قرارداد، انجام مذاکرات و اعمال موارد قرارداد مطابق با قوانین به سهولت امکان پذیر است.

هم چنین امکان صدور یا دریافت صورت وضعیت براساس فهرست بها و مراحل تعریف شده در قرارداد در آن فراهم است پیشنهاد می کنیم ویژگی های دیگر نرم افزار مدیریت قراردادهای درگاه را نیز مشاهده بفرمایید

۴.۷/۵ - (۸ امتیاز)
بدون دیدگاه

ارسال یک نظر

نظر
نام
ایمیل
وبسایت